UCHOVÁNÍ PŮVODNÍCH A TRADIČNÍCH ZLATNICKÝCH TECHNIK V RÁMCI SPOLUPRÁCE EVROPSKÝCH ZEMÍ
Leonardo – Projekt „Development of int. Trainingcontents for gold forging handicraft in the field of restoration“
1. běh 2008–2010
Dokumenty ke stažení / Downloads:
(ENGLISH)
Hlavní úkoly účastníků grantu (pdf)
Účast na jednání v Koblenz (pdf)
SetkáníKoblenz povánka (pdf)
(ČESKY)
Zpráva PhDr. M. Cogana (pdf)
(DEUTSCH)
Restaurierung des Granatschmucks - Einführung in die Problematik (.pdf)
(výše: restaurování granátových šperků v němčině)
2. běh 2011–2013
Popis projektu Leonardo 2011-13
účastníci:
SUPŠ a VOŠ v Turnově
Muzeum Českého ráje v Turnově (tichý partner)
V běhu 2008-10 programu Leonardo se SUPŠ a VOŠ v Turnově a MČR v Turnově zúčastnili projektu vyhlášeného Handwerkskammer Koblenz na téma Dokumentace tradičních zlatnických technika a jejich využití v restaurování (resp. památkové péči).
V běhu 2011-13 chceme na velmi úspěšný projekt navázat a dosažené výsledky výzkumu dále prohloubit, stejně jako zpracovat další výstupy využitelné pro studium na odborných školách i další vzdělávání dospělých. Tématem běhu 2011-13 je proto Koncepce didaktických osnov pro výuku zlatnických a stříbrnických technik v na poli restaurování (Conception of didactical guidelines for gold- and silversmith handcraft training in the field of restoration).
Kromě koordinátora HWK Koblenz (Dr. Constanze Küssel) a uvedených českých subjektů se se do projektu zapojila většina předešlých partnerů, a sice Goldschmiede und Kunstwerkstätte der Schönstatter Marienbrüder (Vallendar,Německo), restaurátorské centrum Lietuvos dailes muziejus (Vilnius, Litva), Kos Károly Müveszeti Szakepzö Iskola (Debrecen Maďarsko) a nově se zapojil Istitut du Grenat (Perpignan, Francie).
Při úvodním setkání 3.- 4. 10. 2011 v Koblenzi byly stanoveny úkoly, z nichž pro účastníky z Turnova bude hlavním tématem výzkum technologií zpracování bronzu v archeologických nálezů a vypracování metodiky jejich restaurování jako didaktický podklad k zavedení nového oboru restaurování archeologických kovů na VOŠ Turnov. Ve spolupráci s MČR pak budou vybraní studenti VOŠ zapojeni do průzkumu a opravy šperků v historické sbírce turnovské školy. MČR a Institut du Grenat zpracují srovnávací studii granátového šperku v Čechách a francouzském katalánsku a uspořádají výměnnou výstavu.
PhDr. M. Cogan
Partnerství „Conception of didactical guidelines for gold- and silversmith handcraft training in the field of restoratiom" navazuje na předchozí projekt z roku 2008, jehož cílem bylo rozvíjet mezinárodní spolupráci ve specializaci restaurování zlatnických prací. V navazujícím projektu, který byl zahájen v roce 2011, se podílelo šest partnerských institucí, jejichž tematickým zaměřením byla tvorba didaktických koncepcí pro různé cílové skupiny - vytvoření odborných stáží studentů, žáků a učňů. Získané výsledky byly vyhodnoceny a didakticky připraveny pro výuku. Cílem projektu bylo podpořit mezinárodní jednotnost v obsahu výuky s cílem vytvořit srovnatelné systémy kvality. V tomto případě je úspěch projektu založen na začlenění žáků, jakož i malých a středních podniků a řemeslných podniků.
Partnerské instituce si v projektu kladou za cíl posílit mezinárodní přenos znalostí a technologií v historických zlatnických technikách a vyměňovat si informace o restaurování a konzervování zlatnických a stříbrnických prací. Na základě této věcné spolupráce projekt předkládá výsledky komplexního partnerství, které si můžete prohlédnout na webových stránkách projektu (www.leonardo-project.de). Jedná se o vyváženou směs teoretických znalostí a praktických výukových materiálů. Tyto výstupy mohou být použity v praxi nejen samotnými partnerskými institucemi, ale i dalšími institucemi pracujícími v oblasti zlatnické a stříbrnické řemeslné praxe.
Článek „Best practice"